Amazonki - kobiecość po mastektomii

Choroba nowotworowa wpływa na wszelkie aspekty życia. Najważniejszy jest ten związany z psychiką. To, jak emocjonalnie poradzimy sobie z kryzysową sytuacją, jaką jest amputacja, wpłynie bezpośrednio na odzyskanie sprawności ruchowej po operacji. Od wieków piersi stanowią atrybut kobiecego ciała, a ich posiadanie wiąże się z poczuciem kobiecości. Tym samym, po usunięciu tychże atrybutów, każda kobieta potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowych kształtów swojego ciała. Część pacjentek wymaga również profesjonalnej pomocy psychologicznej.

 

Teoretycznie wybór w zakresie możliwości rekonstrukcji piersi jest nieograniczony. Praktycznie - często do tych operacji w ogóle nie dochodzi, ze względów medycznych lub finansowych, czasem też w związku ze stanem psychicznym pacjentki. Oczywiście istnieje alternatywa. Noszenie protezy ukrywa fakt przebytej operacji, jednocześnie zapewniając poprawę samopoczucia.

Proteza jest sztuczną piersią, która jest dostępna zarówno w wersji z wyraźnie zaznaczoną brodawką, jak i bez. Ze względów kosmetycznych i zdrowotnych zaleca się noszenie modelu, którego kształt, ciężar i inne cechy odpowiadają posiadanej piersi. Jeżeli na początku pojawią się trudności, nie należy się poddawać. Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów protez i dla każdej pani uda się dopasować odpowiedni typ. Choć proteza nie zastąpi piersi całkowicie, dostępne dziś modele pozwalają kobiecie po mastektomii założyć kostium kąpielowy, czy też mocno wydekoltowaną suknię, bez zwracania na siebie uwagi. Inne modele poleca się zaraz po operacji,  inne na basen, inne do intensywnej aktywności fizycznej. Protezy są produktem refundowanym w 100% przez NFZ do kwoty 280,00 zł raz na dwa lata (panie ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie podlegają ograniczeniom czasowym, ale kwota pozostaje bez zmian). Dostępna jest również cała gama akcesoriów wspomagających, niezbędnych zwłaszcza podczas stosowania protez samoprzylepnych – kremy nawilżające, toniki oczyszczające skórę pod protezą oraz preparaty do czyszczenia powierzchni przylepnej.

Niemniej ważny pozostaje wybór odpowiedniej bielizny. Biustonosz powinien być dobrze dopasowany do protezy i mieć wygodne, regulowane ramiączka, aby nie obciążać zanadto ramion i kręgosłupa. Najepiej wybrać taki, przez który skóra oddycha. Kieszonki w biustonoszu stabilizują protezę tak, żeby nie wypadała oraz nie wysuwała sie z miseczki. Miseczki muszą odwzorowywać kształt protezy piersi i być do niej idealnie dopasowane. Oczywiście brak jakichkolwiek przeciwskazań dla pań po mastektomii co do korzystania z basenu, czy innych rozrywek wodnych. Zaleca się jednak noszenie kostiumów kąpielowych jednoczęściowych, z szerokimi ramiączkami, również wyposażonych w kieszonki.

Dla tych pań, które walkę z nowotworem przypłaciły również utratą włosów, odpowiedzią mogą być peruki. Szeroki wybór długości i kolorów umożliwia każdej kobiecie znalezienie odpowiedniej dla siebie fryzury. Do peruki także jest możliwe dofinansowanie 100% do kwoty maksymalnej 250,00 zł. Natomiast dla pań nie do końca przekonanych do tego rozwiązania, stworzono całą gamę specjalistycznych chust i turbanów.

W Polsce działa wiele organizacji, które pomagają kobietom walczącym z nowotworami. Można się tam dowiedzieć o możliwościach leczenia i rehabilitacji. Niektóre z nich oferują także wsparcie finansowe. 

Turban Buttercap

Turban z długimi troczkami, pozwalający na swobodne założenie i stylizację. Zastosowanie podwójnego materiału zapewnia dyskrecję i bezpieczeństwo, zakrywa brak włosów, nadając turbanowi objętości. Wykonanie z o...
zobacz

Biustonosze dla amazonek bezszwowe

Biustonosze bezszwowe wykonane są z miękkich tkanin i pozbawione szwów, które mogłyby utrudniać użytkowanie. Mimo miękkiej struktury, zapewniają doskonałe podparcie piersi, tym samym komfort noszenia. Wiele z t...
zobacz

Biustonosze dla amazonek wysoko zabudowane

Biustonosze wysoko zabudowane posiadają elegancką koronkę łączącą obie miseczki. Koronkowa wstawka jest idealna dla kobiet potrzebujących wyżej zabudowanego dekoltu. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej zasłonić ist...
zobacz

stroje kąpielowe, kostiumy kąpielowe dla amazonek

O wyjątkowości strojów kąpielowych Amoena stanowi ich ponadczasowość. Są one uszyte z myślą o kobietach, które pragną czuć się swobodnie podczas aktywności w wodzie, mimo posiadanej protezy. Mniej wycięty otwór...
zobacz