Pacjent leżący - jak zorganizować mu opiekę?

Pacjent leżący - jak zorganizować mu opiekę?

Czasami choroba sprawia, że bliska nam osoba jest zmuszona do tego, aby większą część dnia spędzać w pozycji leżącej. Czy nasz organizm jest przystosowany do spędzania wielu godzin w pozycji leżącej i jakie to niesie za sobą konsekwencje? Jaki sprzęt dobrać, gdzie szukać pomocy i funduszy?

Jakie są konsekwencje długotrwałego leżenia?

Do jednych z nich należy powstanie odleżyn. Na odleżyny najbardziej narażony jest: odcinek krzyżowy - głównie kość ogonowa kręgosłupa, łopatki, łokcie, pięty, oraz potylica. Odleżyny mogą pojawić się w ciągu zaledwie kilku godzin, a walka z już istniejącymi odleżynami nie należy do łatwych. Najszybszym sposobem jest odciążenie okolic narażonych na powstawanie ran, poprzez podkładanie krążków przeciwodleżynowych, jednak zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest materac przeciwodleżynowy. Warto zadbać o to, aby jak najwcześniej zaopatrzyć chorego w taki produkt, ponieważ poprzez jego ciągłą pracę zapewnia on dopływ powietrza do okolic narażonych na odleżyny, co w efekcie zapobiega tworzeniu lub pogłębianiu się ran. Na rynku mamy kilka rodzajów materacy w wersji podstawowej oraz z systemem osuszania, np. Airflo 250F lub Airflo z systemem osuszania. Plusem jest to, że materace przeciwodleżynowe są częściowo refundowane przez NFZ - wystarczy udać się do lekarza rodzinnego w poradni ogólnej po zlecenie na zaopatrzenie lub poprosić o takie zlecenie przy okazji wizyty u lekarza specjalisty. Pamiętajmy, że zgodnie z aktualnymi przepisami, wizyta nie musi odbywać się na wizytach lekarskich w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czy materac przeciwodleżynowy można położyć na zwykłe łóżko?

Tak, pod warunkiem, że nie będzie to zagrażało pacjentowi. Materac przeciwodleżynowy ma wysokość od 6,5-11 cm, a przez to, że jest w niego pompowane powietrze w trybie zmiennym, powoduje, że jest on lekko płynny. Posiadanie łóżka rehabilitacyjnego da nam pewność, że chory będzie we właściwy sposób zabezpieczony. Łóżko rehabilitacyjne, np. Luna Basic 2 niezwykle ułatwi codzienną pielęgnację chorego. Większość dostępnych łóżek jest sterowanych za pomocą pilota, dzięki czemu możemy regulować np. wysokość łóżka lub pozycje leża. Funkcja ta powoduje, że dbamy również o swoje zdrowie i kręgosłup. Łóżko posiada metalowy lub drewniany stelaż, który w zależności od modelu regulowany jest w wielu pozycjach. Posiada również blokadę kół, opuszczane barierki oraz wysięgnik.

Jeśli chory ma zgodę lekarza do wstawania z łóżka należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, np. usunąć chodniki, aby chory nie potknął się oraz przesunąć meble pod ścianę, aby nie tworzyły przeszkody. Można także zaopatrzyć chorego w balkonik, kule, trójnóg, czwórnóg lub laskę, aby ułatwić mu przemieszczanie. Kule, podpórka, trójnóg, czwórnóg i laska są częściowo refundowane  przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety łóżka rehabilitacyjne nie są refundowane przez NFZ, ale istnieje możliwość wypożyczenia na czas nieokreślony.

Do czego jeszcze może doprowadzić długotrwałe leżenie?

Oprócz odleżyn długotrwałe leżenie może doprowadzić do: spadku napięcia mięśni, osłabienia organizmu, infekcji dróg moczowych i oddechowych, co w efekcie może prowadzić nawet do zapalenia płuc. Proste ćwiczenia oddechowe, jak np. nadmuchiwanie balonika, wydmuchiwanie powietrza przez rurkę lub przy pomocy bardziej profesjonalnego sprzętu, jakim jest trenażer oddechowy, zmuszamy płuca chorego do pracy. Należy również pamiętać o systematycznym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywa chory. Temperatura w pokoju powinna mieć 18 - 20 ℃. Nie należy jednak zapominać o komforcie chorego.

Aby pacjent był w dobrej kondycji fizycznej należy koniecznie zadbać o odpowiednie ćwiczenia mięśni i stawów chorego. Podnoszenie nóg i rąk, zginanie stawów, poprawienie krążenia, np. przez ściskanie dłonią gumowej lub żelowej piłeczki. Należy pamiętać o oklepywaniu choremu pleców oraz nacieranie odpowiednimi środkami.

Opieka nad osobą leżąca wymaga właściwego transferu osoby chorej w samym łóżku, jak również z jednego miejsca na drugie. Pamiętając o ochronie swojego kręgosłupa, pomocne zapewne okażę się łóżko rehabilitacyjne, ale także łatwoślizg i podnośnik.

Co to jest łatwoślizg?

Łatwoślizg, to produkt ułatwiający obracanie chorego, przesuwanie chorego w łóżku, z łóżka na wózek, bądź na krzesło. Produkt wykonany jest z bardzo trwałej tkaniny odpornej na rozerwania. Dla osoby leżącej ważne jest aby przeciwdziałać powstawaniu odleżyn, dlatego konieczna jest częsta zmiana pozycji ciała chorego. Ważne jest także, aby przy pielęgnacji chorego pamiętać również o własnym zdrowiu! W tym celu został stworzony łatwoślizg. Używając go dbamy nie tylko o swój kręgosłup, ale również o komfort chorego, ponieważ ten produkt pomocny jest przy zmianie pościeli czy też wykonaniu toalety w łóżku. Samo utrzymanie łatwoślizgu w czystości jest bardzo proste. Zabrudzone miejsca możemy przetrzeć wilgotną szmatką, a przy dużych zabrudzeniach wyprać łatwoślizg w pralce, w temperaturze nawet do 95 ℃.

W czym pomocny nam będzie podnośnik oraz czy refunduje go NFZ?

Podnośnik, np. Birdie przeznaczony jest do podnoszenia i opuszczania pacjenta. Podnośnik z łatwością można rozłożyć na dwa elementy i w razie potrzeby przetransportować samochodem.

Produkt ten niestety nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można jednak starać się o dofinansowanie w innych instytucjach tj.: Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) lub Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Zachęcamy do skorzystania z tego typu pomocy.

Pomagamy z pasją!

MATERAC AIRFLO 250F Z SYSTEMEM OSUSZANIA

Materac przeciw odleżynowy AirFlo 250F z systemem osuszania pacjenta H = 11 cm CHARAKTERYSTYKA Przeznaczony dla pacjentów z odleżynami II stopnia Maksymalne obciążenie 140kg. Pokrowiec wodoodporn...
zobacz