Skuter inwalidzki z dofinansowaniem - Aktywny samorząd 2019

 

Aktywny samorząd 2019

 

Do 11 marca 2019 r. samorządy powiatowe mogły wystąpić do PFRON z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na realizację programu „Aktywny samorząd”. Jego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Skuter inwalidzki idealnie wpisuje się w trend wspierający mobilność osób w ograniczeniami ruchowymi, nie dziwi więc wzięcie go pod uwagę w programie na rok 2019.

Zadanie 5 w obszarze C obejmuje pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego. Adresatami programu w tym zakresie są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadającymi zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania. Wówczas wsparcie może zostać wypłacone do kwoty 5000 złotych, z minimalnym wymaganym wkładem własnym osoby niepełnosprawnej 35%.

 

 

Skuter inwalidzki, czyli... co?

 

Skuter inwalidzki jest pojazdem elektrycznym, połączeniem wózka inwalidzkiego ze standardowym skuterem (motorowerem). Różni się jednak od wózka możliwością rozwinięcia znacznie większej prędkości niż te przewidziane w adekwatnych przepisach. Od skutera natomiast jest wolniejszy i posiada więcej kół, trzy lub cztery. Sytuacja prawna skutera w Polsce ciągle jeszcze nie jest uregulowana, przepisy nie nadążają za zmianami technicznymi, nie trzeba żadnych dokumentów, aby się nim poruszać.

 

 

Skuter inwalidzki dla kogo...?

 

Skuter jest idealnym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu, ale grono osób, którym pojazd ten ułatwiłby życie, czy też umożliwił sprawniejsze poruszanie się również na dłuższych dystansach, jest znacznie szersze. Za granicą nikogo nie dziwi starsza lub otyła osoba wjeżdżająca na skuterze do centrum handlowego. W Polsce niestety zdarza się, że poruszający się na skuterze z różnych względów nie jest w stanie wsiąść do pojazdu komunikacji publicznej, a jadącemu ulicą policja zwraca uwagę, żeby na swoim „wózku” wjechał na chodnik, jak na pieszego przystało.

Aktualnie pojawiła się szansa, żeby chociaż dla tych najbardziej potrzebujących, mających problem z samodzielnym poruszaniem się, zakupić taki pojazd z dofinansowaniem.

 

Istotne parametry

 

Zakup skutera należy poprzedzić analizą rynku i dostępnych możliwości. Używany skuter może być dobrym rozwiązaniem dla użytkowników z ograniczonym budżetem, w tym dla tych, którzy nie mogą być beneficjentami dopłaty. Należy jednak liczyć się z tym, że widoczne będą ślady użytkowania a i znacznie większe będzie prawdopodobieństwo awarii. Nowy skuter wiąże się z wyższą ceną, ale też dwuletnią gwarancją i pełnym serwisem.

Przede wszystkim, przy planowaniu zakupu, decydujący jest stopień niepełnosprawności pacjenta, jego waga oraz poziom sprawności rąk lub chociaż jednej ręki, niezbędnej do sterowania pojazdem. Kolejną kwestią do rozważenia jest rodzaj i moc akumulatora, od którego zależeć będzie odległość, jaką pojazd będzie w stanie pokonać na jednym ładowaniu oraz jego maksymalna prędkość (6-15 km/h). W zależności od planowanego zastosowania skutera, dostępne są modele zróżnicowane pod kątem wagi (40-150 kg), długości (100-150 cm) oraz kąta skrętu (120-200 stopni). Od terenu, po którym ma jeździć nasz pojazd, zależeć też powinien wybór kół. Te mniejsze wystarczą do poruszania się po domu i wyasfaltowanej okolicy, natomiast większe pneumatyczne koła z lepszą amortyzacją zapewnią komfort poruszania się również w terenie pozamiejskim.

 

Nieograniczone możliwości

 

Odpowiednio dobrany do potrzeb skuter inwalidzki zapewnia stabilność jazdy, dzięki czemu jest jednym z bezpieczniejszych środków transportu dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Może też posiadać dodatkowe udogodnienia: światła odblaskowe, kierunkowskazy, lusterka wsteczne, regulowaną kolumnę kierownicy, siedzisko z podłokietnikami i zagłówkiem. Przy wszystkich swoich zaletach lżejsze modele zachowują nadspodziewaną lekkość - większość podstawowych modeli można po złożeniu przewozić w bagażniku.

 

 

Zasady codziennego użytkowania

 

Skuter inwalidzki nie wymaga skomplikowanych czynności konserwacyjnych, łatwo się go ładuje i obsługuje. Samo prowadzenie jest proste i intuicyjne. Oczywiście mimo braku potrzeby posiadania uprawnień do kierowania tym pojazdem, nie sposób nie dostosować się do pewnych zasad na drodze, związanych ze zdroworozsądkowym podejściem do poruszania się w przestrzeni publicznej. Skuterem jeździ się głównie po chodniku, po którym poruszają się też inni uczestnicy ruchu, środek lokomocji w takim miejscu stanowi potencjalne zagrożenie. Mknąc niemal bezszelestnym pojazdem, łatwo spowodować kolizję, w której może uczestniczyć pieszy, który nagle przystanie lub dziecko, które beztrosko wskoczy na trasę. Ścieżki rowerowe przeznaczone są dla jednośladów i tylko rowery powinny się po nich poruszać. Natomiast jeśli skuter jest wyposażony w światła i kierunkowskazy, teoretycznie można jechać również ulicą. Takie uprawnienie przysługuje wózkom inwalidzkim elektrycznym - o skuterze w przepisach nie ma jeszcze wzmianki.

 

Mały i lekki? Wytrzymały terenowy?

 

Do poruszania się po domu i w jego pobliżu przeznaczone są małe i lekkie skutery. Mają one wygodny fotel z podłokietnikami, zapewniający komfort podczas jazdy. Wyposażone są najczęściej w niezbyt mocny akumulator i mniejsze koła. Ich ceny mieszczą się w zakresie 5-6 tysięcy zł. Mogą być trzy- lub czterokołowe, łatwo nimi manewrować. Najlepiej sprawdzają się na równych nawierzchniach, wewnątrz budynków, centrów handlowych czy w alejkach parkowych. Łatwo się je składa i przewozi w bagażniku samochodu. Wyjątkowym przykładem kompaktowego skutera jest Luggie firmy Vermeiren, składany skuter podróżny. Jest on najlżejszym i najbardziej wszechstronnym skuterem transportowym dostępnym na rynku. Można go zabrać ze sobą w podróż, korzystając z dowolnej formy transportu publicznego, a także do bagażnika nawet bardzo małego samochodu. Wygodę zapewnia super lekka waga (25 kg) oraz bardzo łatwe i szybkie składanie i rozkładanie. Luggie jest wyposażony w baterię najnowszej generacji litowo-polimerową, takie same są wykorzystywane w samochodach elektrycznych.

Do jazdy na dłuższe dystanse lepiej jednak wybrać model o nieco innych parametrach. Kompaktowy skuter do jazdy na zewnątrz firmy Sunrise Medical Sterling S425 przyda się w każdej sytuacji od zakupów w centrum handlowym, po wycieczkę za miasto. Większe koła antywywrotne pomagają w radzeniu sobie z przeszkodami, a potrzebną na dłuższe wyprawy moc zapewnia akumulator o pojemności 55 Ah. Gdy dodamy do tego oświetlenie LED z przodu i z tyłu, kierunkowskazy, nowoczesne siedzisko z regulowanymi podłokietnikami oraz maksymalną prędkość jazdy do 12 km/h, zyskujemy maksymalny komfort poruszania się po chodniku, ulicy, a także podczas wycieczek plenerowych.

Jeśli mieszka się poza miastem lub lubi wycieczki w nieznane, można pomyśleć o skuterze terenowym. Powinien mieć dobry silnik, mocny akumulator, praktyczne na nierównym terenie duże, pneumatyczne koła, wytrzymałe zawieszenie i dobre resory. Ceny tego typu modeli dochodzą do 20 tysięcy zł. Nowoczesnym skuterem spełniającym powyższe założenia jest vermeirenowski Carpo (Limited Edition), skuter czterokołowy na felgach aluminiowych. Wszystkie cztery koła są amortyzowane, nierówności na trasie przestają być utrudnieniem czy przeszkodą. Obracany fotel można ustawić na różnej wysokości i regulować kąt oparcia. Carpo 4 osiąga prędkość nawet 15 km/h. Bezpiecznej i komfortowej jeździe w terenie sprzyja również panel sterujący LCD, który informuje o poziomie naładowania baterii, awarii, godzinie, temperaturze powietrza oraz prędkości z jaką się porusza.

 

 

Okno na świat

 

Osobom z niepełnosprawnością ruchową skuter daje nowe możliwości i szanse na podwyższenie standardów życiowych. Ułatwia poruszanie się w przestrzeni publicznej, kontakt ze światem, prowadzenie życia zawodowego i towarzyskiego. Pozwala na rozwiązanie wielu codziennych problemów, takich jak robienie zakupów czy wizyta u lekarza. Ich cena dotychczas była zaporowa dla większości potrzebujących, dzięki programowi „Aktywny samorząd” 2019 jest szansa na taki pojazd dla większej grupy osób niepełnosprawnych.

 

skuter COLIBRI

Zaprojektowany dla ludzi, którzy cenią sobie wolność i styl. Innowacyjny mechanizm rozkładania „Take-apart” Dużo miejsca na nogi Opcjonalne zawieszenie siedziska Możliwość zamówienia większego rozmi...
zobacz

Skuter kompaktowy S 400

Luksus w ruchu Od zakupów w centrum handlowym po wycieczki za miasto, nowe, luksusowe skutery z linii S-Series marki Sterling są gotowe do każdej podróży. Dzięki szeregowi przydatnych funkcji, nadzwyczajnej ...
zobacz

Skuter składany podróżny LUGGIE

LUGGIE to skutek którego waga nie przekracza 25 kg. Jest bardzo lekki, składany, zmieści się nawet w bardzo małym aucie. Można go ze sobą zabrać do pociągu, samolotu, autobusu czy tramwaju. Wyposażony w baterię...
zobacz

Skuter czterokołowy 15 km/h CARPO

Skuter z aluminiowymi felgami w modnej kolorystyce. Wszystkie koła posiadają amortyzatory, które gwarantują komfort jazdy na nierównościach. Niebywałym atutem fotela jest możliwość ustawiania go na różnej wysok...
zobacz