Zastosowanie sprzętu medycznego przy osteoporozie

Coraz szerzej mówi się o chorobach cywilizacyjnych jako stale rosnącym problemie krajów rozwiniętych. Częstotliwość występowania cukrzycy, nadciśnienia, czy otyłości zależy od stopnia rozwoju społeczeństwa, im wyższy poziom, tym bardziej rozpowszechnione schorzenie, a na pewno skuteczniej diagnozowane. Niestety trochę inaczej jest w przypadku osteoporozy. Stanowi ona jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności, a pośrednio utraty życia, wśród osób w dojrzałym wieku. Pomimo iż powszechnie znana, wciąż jest rozpoznawana za późno lub w ogóle niediagnozowana i nieleczona. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ponad 2,5 miliona osób, z czego leczy się zaledwie 200 tysięcy. Globalnie – złamania osteoporotycznego dozna jedna na trzy kobiety i jeden na pięciu mężczyzn po 50. roku życia.

Jako że osteoporoza długo przebiega w sposób bezobjawowy, większość chorych dowiaduje się o niej dopiero, gdy nastąpi złamanie. Podatność na uszkodzenia wynika ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości, zaburzenia jej struktury i jakości. Zaznacza się, że po pierwszym złamaniu, ryzyko kolejnych złamań wzrasta wielokrotnie. Najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej, ale mogą wystąpić również w innych lokalizacjach.

Jako profilaktykę wskazuje się przede wszystkim dietę bogatą w wapń, suplemację witaminy D oraz systematyczną aktywność fizyczną, stosowną do wieku. Ubytek gęstości kości jest naturalnym procesem już od 40. roku życia u kobiet i 45. u mężczyzn, należy wziąć to pod uwagę tę informację przy planowaniu codziennego jadłospisu i rozkładu dnia. Jeżeli ilość wapnia w kościach nie została nagromadzona w wystarczających ilościach w pierwszych dekadach życia – nadmierne osłabienie struktury kostnej jest wysoce prawdopodobne.

Oczywiście nawet przy założeniu prób przeciwdziałania zmianom osteoporotycznym, może dojść do osłabienia kości i złamania. Wiąże się ono zawsze z bardzo dużym bólem i ograniczeniem ruchomości, a także uszkodzeniem tkanek. Na pierwszym etapie powracania do zdrowia należy w pełni stosować się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty, nawet po zrośnięciu się złamania należy kontynuować ćwiczenia pod okiem specjalisty, ale przede wszystkim zminimalizować czynniki ryzyka. Na tym etapie bardzo pomocne staje się zastosowanie sprzętów medycznych i rehabilitacyjnych.

Do większości złamań osteoporotycznych dochodzi w mieszkaniu. Wystarczy zawinięty róg dywanu, czy śliskie kafelki, żeby nawet osoba o doskonałej koordynacji straciła równowagę. Do codziennego poruszania się po domu, ale i na zewnątrz doskonale sprawdzą się podpórki, balkoniki, chodziki dla dorosłych, laski lub kule. Osoba w ten sposób zabezpieczona ma większe szanse nie upaść po potknięciu, czy poślizgnięciu.

Równie ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo w łazience. Nie zawsze jest wybór, ale przyjmuje się, że bezpieczniejsze dla chorego jest korzystanie z prysznica. Można w nim zamontować odpowiednie krzesełka lub taborety prysznicowe, a przede wszystkim uchwyty – sprawdzą się zarówno plastikowe, jak i metalowe. Można też oczywiście zwiększyć bezpieczeństwo chorego w wannie – duży wybór siedzisk wannowych umożliwia dopasowanie do posiadanego modelu, dostępne są również zautomatyzowane podnośniki.

Wspomagająco można stosować również ortezy – w przypadku tzw. wdowiego garba – ortezę wzmacniającą kręgosłup, przy złamaniach kości długich – adekwatne ortezy na uszkodzone części ciała. Najbezpieczniej - po kontakcie z lekarzem specjalistą.

Co istotne powyższe sprzęty znajdą zastosowanie nie tylko w odniesieniu do osób z osteoporozą, ale do każdej osoby pozbawionej pełnej sprawności, w problemach z koordynacją, wszelkimi schorzeniami utrudniającymi poruszanie się, czy też z problemami w utrzymywaniu równowagi. Sprzęt taki najbezpieczniej kupować w renomowanych sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym, gdzie wszystkie produkty mają niezbędne certyfikaty. W sklepach dodatkowo można liczyć na fachową poradę i możliwość osobistego sprawdzenia wybranych produktów.

KRZESŁO TOALETOWO-KĄPIELOWE HERON

Heron jest jednym z najbardziej niezwykłych krzesełek toaletowych i kąpielowych na rynku. Prosty design i świeży wygląd kryją wiele cech funkcjonalnych, które poprawiają komfort użytkownika i pracę opiekuna. ...
zobacz

balkonik trzykołowy Delta 201

Balkonik trójkołowy, który mozna złożyć do niewielkich rozmiarów. Nadaje się zarówno na zewnątrz, jak i poruszania się po pomieszczeniach w domu. Na wyposażeniu balkonik posiada: tackę, koszyk, torbę. Dostosowa...
zobacz

Laska składana Beatrix

Laska składana zakończona gumą antypoślizgową. Ergonomiczny uchwyt oraz regulacja skokowa laski pozwala na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa użytkownika. ...
zobacz

KULE ŁOKCIOWE Z MIĘKKIM UCHWYTEM ERGO

Kule łokciowe z miękkim uchwytem Ergo Aluminiowa kula inwalidzka łokciowa z regulowaną wysokością. Półeliptyczna obejma przedramienna, stabilizująca łokieć przy każdym ubiorze Anatomiczny uchwyt mi...
zobacz