Żel do dezynfekcji - przyjaciel nie tylko na czas pandemii

 

Deficytowe produkty dezynfekujące

 

Przetrwaliśmy zaskakujący brak maseczek ochronnych w aptekach i sklepach medycznych, brak wybranych leków na receptę i bez recepty. Do dzisiaj rynek rękawiczek jednorazowych nie daje rady zaspokoić aktualnych potrzeb konsumentów. Był też czas intensywnych poszukiwań żeli do dezynfekcji. W aptekach, drogeriach, na stacjach benzynowych – wszędzie tam, gdzie jeszcze niedawno stały setki buteleczek rozmaitych środków antybakteryjnych, można było tygodniami oglądać puste półki. Wszystkie te produkty, jeśli już pojawiały się w sprzedaży, to w szokująco wysokich cenach, w stosunku do stanu pierwotnego. Aktualnie rynek środków "antykoronawirusowych" wysycił się. Maseczki jednorazowe i wielokrotnego użytku można kupić nawet w sklepach spożywczych. Żele i płyny w bardzo niskich cenach zalały rynek. Pozostaje zadać sobie pytanie, czy środki antybakteryjne oznaczają to samo, co dezynfekujące.

 

Po pierwsze: myj ręce!

 

Od początku pandemii akcentuje się, że podstawą profilaktyki antywirusowej powinno być dokładne mycie rąk. Ministerstwo Zdrowia udostępniło grafikę jak robić to efektywnie za pomocą mydła:

 

Oczywiście był też czas, że mydło stało się towarem masowo wykupowanym i w większych marketach wręcz trudnodostępnym, ale te braki dosyć szybko zostaly uzupełnione. Wystarczy więc nabyć mydło i przez 30 sekund myć bardzo dokładnie dłonie oraz nadgarstki i obficie spłukać. Metoda niezastąpiona w warunkach domowych i wszędzie tam, gdzie zapewniony jest dostęp do bieżącej wody.

 

Po drugie: gdy nie możesz umyć - dezynfekuj!

 

Po środki dezynfekcyjne i antybakteryjnie, nawet poza okresem pandemii, sięgamy przy okazji wszelkiego typu wyjazdów oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu, wszędzie tam, gdzie mydło i bieżąca woda nie zawsze są zapewnione. Produkty dezynfekujące dostępne są w formie nawilżanych chusteczek dezynfekujących, gazików lub żeli antybakteryjnych. Stosuje się je głównie do dezynfekcji dłoni, ale również do pozostałych części ciała, które mogą być narażone na kontakt z bakteriami i innymi chorobotwórczymi patogenami. Jest też oczywiście cały zestaw produktów do dezynfekcji większości powierzchni i sprzętów.

 

Dezynfekujący żel antybakteryjny - jak to działa?

 

Głównym składnikiem dostępnych żeli antybakteryjnych i nasączanych dezynfekujących chusteczek powinien być alkohol etylowy, benzylowy lub izopropylowy. Działają one antyseptycznie i jednocześnie pełnią funkcję konserwantów produktu. 

Środki do odkażania rąk zawierają zazwyczaj 70-80% alkoholu jednego rodzaju bądź mieszaniny kilku. Paradoksalnie stężenie większe niż 80% może działać nieefektywnie, ze względu na ułatwiony proces denaturacji białek mikroorganizmów w obecności wody. Alkohol w mniejszym niż około 60 proc. stężeniu również nie działa skutecznie z uwagi na zbyt dużą hydrofilowość. 

Odpowiednio skomponowane środki dezynfekcyjne wykazują działanie grzybobójcze oraz bakteriobójcze na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Część tych preparatów działa także wirusobójczo. Generalnie, w przypadku wirusów, skuteczność tych środków zależna jest od budowy wirusa. Wirusy bezosłonkowe (hydrofilne) są bardziej odporne na działanie alkoholu, który jest głównym składnikiem preparatów do dezynfekcji rąk. Wirusy lipofilne, czyli takie, które posiadają osłonkę są natomiast mniej odporne.

Preparaty te są zazwyczaj dobrze tolerowane przez skórę, ale zawarty w nich alkohol może wysuszać delikatną powierzchnię dłoni. Dlatego też żele dezynfekujące wzbogacane są o składniki łagodzące i nawilżające, takie jak: gliceryna, aloes, pantenol, witaminy.

 

Czy żele dezynfekujące chronią przed koronawirusem?

 

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy środki dezynfekujące są skuteczne wobec koronawirusa. Przede wszystkim należy rozgraniczyć środki antybakteryjne od środków dezynfekujących. Środki antybakteryjne wykazują wysoką skuteczność wobec bakterii, jednak zazwyczaj nie działają na wirusy. Środki dezynfekujące działają zarówno na grzyby, bakterie, jak i wirusy, wykazując skuteczne działanie na poziomie 99,99%. 

 

Jak efektywnie dezynfekować dłonie?

 

Dłonie są bardzo skutecznym nośnikiem wirusów i bakterii. Szacuje się, że nawet 80% wszystkich infekcji wywoływanych jest przez niedostateczną higienę rąk. Właśnie dlatego należy je dokładnie myć, a w razie braku dostępu do wody i mydła, skorzystać z dezynfekującego żelu bądź innego środka o podobnym działaniu. Państwowa Inspekcja Sanitarna, wraz z Ministerstwem Zdrowia, stworzyła grafikę, ilustrującą proces prawidłowej dezynfekcji dłoni. Istotna, poza kolejnymi etapami rozprowadzania środka po powierzchni dłoni, jest informacja, że skuteczność jest związana również z zawartością alkoholu w stosowanym środku:

Stosując środki dezynfekujące, należy przestrzegać zaleceń, używać rekomendowanych dawek preparatu i utrzymać go przez określony czas na skórze. Środki dezynfekujące należy nakładać na suchą skórę. Jeżeli nałożymy preparat na wilgotne ręce, substancja dezynfekująca zostanie rozcieńczona i tym samym nieskuteczna w zwalczaniu zarazków.

 

Żel do dezynfekcji rąk antybakteryjny 100 ml V Protect

Żel do dezynfekcji dłoni, antybakteryjny, zapewniający skuteczne czyszczenie bez użycia wody. Dzięki zawartości aloesu i d-panthenolu, mimo optymalnej zawartości alkoholu (70%), nie wysusza dłoni. Dostępn...
zobacz

Żel do dezynfekcji rąk antybakteryjny 50 ml V Protect

Żel do dezynfekcji dłoni, antybakteryjny, zapewniający skuteczne czyszczenie bez użycia wody. Dzięki zawartości aloesu i d-panthenolu, mimo optymalnej zawartości alkoholu (70%), nie wysusza dłoni. Dostępn...
zobacz

PAKIET 10 SZTUK! Żel do dezynfekcji rąk 10 x 50 ml V Protect

SUPER CENA! Przy zakupie tego pakietu 10 x 50 ml. Żel do dezynfekcji dłoni, antybakteryjny, zapewniający skuteczne czyszczenie bez użycia wody. Dzięki zawartości aloesu i d-panthenolu, mimo optymalnej zaw...
zobacz

PAKIET 10 SZTUK! Żel do dezynfekcji rąk 10 x 100 ml V Protect

SUPER CENA! Przy zakupie tego pakietu 10 x 100 ml. Żel do dezynfekcji dłoni, antybakteryjny, zapewniający skuteczne czyszczenie bez użycia wody. Dzięki zawartości aloesu i d-panthenolu, mimo optymalnej za...
zobacz