Aktualności Akson

Potrzebny skuter? Wózek elektryczny? Rusza "Aktywny samorząd" 2021

Zarząd Funduszu przyjął dokument pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2021 roku, umożliwiający kontynuowanie programu.

Tegoroczny projekt jest w głównej mierze powtórzeniem zeszłorocznego programu, ale w bieżącym roku 2021 Fundusz zagwarantował jeszcze wyższy budżet na realizację programu, bo aż 189,62 mln zł!

Od dnia 1 marca 2021 r. wniosek o dofinansowanie będzie można złożyć, tak jak przed rokiem, przez internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) - bez wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier. Termin zakończenia przyjmowania wniosków wypada 31 sierpnia 2021 r.

Dla kogo program? "Aktywny samorząd" skierowany jest oczywiście do osób z niepełnosprawnościami. Wnioski są oceniane merytorycznie w systemie punktowym. W bieżącym roku preferowane są wnioski dotyczące osób niepełnosprawnych, które:

  • uzyskały do wniosku pozytywną opinię eksperta w zakresie dopasowania wnioskowanej pomocy do aktualnych potrzeb wynikających z ich aktywności (10 punktów);
  • posiadają znaczny stopień niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 roku życia – w orzeczeniu o niepełnosprawności posiadają więcej niż jedną przyczynę wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenie to jest wydane z powodu całościowych zaburzeń rozwojowych (10 punktów);
  • są zatrudnione (10 punktów);
  • posiadają podpis elektroniczny/Profil Zaufany na platformie ePUAP i złożyły wniosek o dofinansowanie w formie elektronicznej w SOW (10 punktów);
  • złożyły wniosek w pierwszym półroczu 2021 roku (5 punktów);
  • w 2020 lub w 2021 roku zostały poszkodowane w wyniku działania żywiołu lub innych zdarzeń losowych (5 punktów).

Podstawowe założenia programu: moduły, obszary, zadania - pozostały bez zmian. Nadal można liczyć na pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, elektryczny skuter inwalidzki lub oprzyrządowanie elektryczne do wózka ręcznego. Można również złożyć wniosek o pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. Wszystkie zeszłoroczne cele dofinansowania nadal obowiązują.

Nie zmieniły się również kwoty dofinansowania. Na wózek inwalidzki przewidziano 10 000 zł, z opcją 25 000 zł po rekomendacji eksperta PFRON. Na skuter elektryczny wciąż wymagany jest wkład własny w wysokości 25% wartości brutto. Maksymalna kwota dofinansowania na ten cel wynosi 7 500 zł.

W protezowni Akson można zamówić protezę kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. Pomoc w zakupie protezy ręki zaczyna się od kwoty 12 000 zł. Na protezę ramienia, uda lub wyłuszczenie w stawie biodrowym można liczyć nawet na 30 000 zł, z opcją zwiększenia kwoty po rekomendacji eksperta PFRON.

Program ten poszerza grupę potencjalnych beneficjentów, a wśród nich osób, które nie muszą wybierać tańszych, nie zawsze optymalnych rozwiązań.

Zapraszamy do zaufania naszej wiedzy i jakości usług rownież w temacie realizacji założeń programu "Aktywny samorząd" 2021.

 

Więcej informacji na stronie PFRON